Pompy ciepła

Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem zarówno w nowych, jak i już istniejących budynkach są pompy ciepła. Są to ekologiczne urządzenia umożliwiające zapewnienie ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania obiektów mieszkalnych, ale nie tylko. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat Pomp Ciepła i ich innowacyjnego rozwiązania, które gwarantuje funkcjonalność, oszczędność, a także łatwość obsługi.

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżniamy trzy podstawowe typy urządzeń w zależności od tego, skąd pobierane zostanie ciepło:

  • gruntowe
  • wodne
  • powietrzne

W modelach gruntowych źródłem energii cieplnej, jak sama nazwa wskazuje, jest grunt. Główną zaletą tego rozwiązania jest jej wysoka efektywność. Przy stosunkowo niskim koszcie energii jesteśmy wstanie wytworzyć wysoką temperaturę cieplną. Pompy gruntowe umożliwiają bezproblemowe ogrzewanie budynku nawet przy bardzo niskich temperaturach.

Pompy powietrze-wodne korzystają z energii cieplnej uzyskiwanej z otoczenia po przez sprężanie i rozprężanie powietrza. Powstałe ciepło gromadzone jest w buforze wodnym z którego korzysta instalacja grzewcza budynku. Jest to najczęściej wybierane przez klientów rozwiązanie z uwagi na atrakcyjny stosunek kosztu inwestycji do uzyskanej efektywności grzewczej.

Ostatnim rodzajem jest pompa tzw. powietrze-powietrze. W tym przypadku wymagane jest użycie dodatkowego źródła ogrzewania jakim są grzałki elektryczne co znacząco podnosi koszt ogrzania budynku i zmniejsza efektywność. Jednak koszty inwestycyjne są zdecydowanie niższe niż w przypadku dwóch wyżej wymienionych urządzeń.

Niezależnie od rodzaju pompy ciepła, wszystkie są ekologiczne, ponieważ do ich działania nie są wymagane żadne paliwa stałe. Zastosowane rozwiązania opierają się na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii.

Rodzaje pomp ciepła możemy rozróżnić także w zależności od ich budowy. Urządzenia typu SPLIT składają się z dwóch jednostek: zewnętrznej oraz wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna pobiera energię cieplną z otoczenia, a następnie przekazuje ją do urządzenia wewnątrz budynku, które dostarcza je do instalacji grzewczej. Urządzenie typu MONOBLOCK składa się wyłącznie z jednej jednostki montowanej na zewnątrz obiektu. Jest ona odpowiedzialna za pobór oraz przekazywanie energii cieplnej jednocześnie.

Fotowoltaika grzania oraz ogrzewanie wody przy wykorzystaniu pomp ciepła to innowacyjne i ekologiczne rozwiązania, które pozwalają na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Warto rozważyć takie połączenie, aby cieszyć się korzyściami płynącymi z własnej instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła.


Główne zalety pomp ciepła

W odróżnieniu do pieców na paliwo stałe, są to urządzenia, które nie emitują szkodliwych dla środowiska substancji; nie wymagają regularnego dostarczania źródła energii, które w ich przypadku jest w pełni darmowe i ekologiczne, nie wymagają czyszczenia i utylizowania pozostałych odpadów po spaleniu paliwa stałego. Dodatkowo zapewniają doskonałą efektywność, bezawaryjność oraz niezwykle łatwą obsługę. Warto także zdecydować się na połączenie ich z instalacją fotowoltaiczną, które razem gwarantują znaczące obniżenie kosztów ogrzewania budynku oraz wody użytkowej.

Jedyne koszty jakie użytkownik musi ponieść przy ogrzewaniu domu to jednorazowe koszty związane z zakupem oraz montażem pompy. Nie ma potrzeby zakupywania i składowania jakiegokolwiek paliwa stałego. Przy drastycznie wzrastających kosztach nośników energii typu węgiel, drewno, olej opałowy okres zwrotu z inwestycji ulega ciągłemu zmniejszeniu i wynosi aktualnie około 5-6 lat.

Przedstawione rozwiązania są często wybierane przez klientów poszukujących kompleksowych i ekologicznych źródeł ogrzewania domu i wody użytkowej.

Wyceń instalację Pompy ciepła

lub

Skontaktuj się z nami